» » ПРО ПОЇЗДКУ КМАНУМ ДО НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКА АБО ЯК ПОЄДНУВАТИ КОРИСНЕ З ЦІКАВИМ

ПРО ПОЇЗДКУ КМАНУМ ДО НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКА АБО ЯК ПОЄДНУВАТИ КОРИСНЕ З ЦІКАВИМ

Автор: aljona от 17-11-2017, 09:12

    ПРО ПОЇЗДКУ КМАНУМ ДО НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКА АБО ЯК ПОЄДНУВАТИ КОРИСНЕ З ЦІКАВИМ16 листопада 2017 р. у Новоархангельську юні МАНівці мали нагоду зустрітися з керівниками секцій обласного відділення Малої академії наук, що завітали до них на запрошення Новоархангельського районного відділу освіти. Семінар зібрав близько 60 кращих старшокласників з Новоархангельського та Добровеличківського районів. Допитливі очі сільських дітей, що палали цікавістю і бажанням відкривати для себе щось нове, уважно слухали викладачів провідних університетів обласного центру. Багато хто з учнів уперше мав таку можливість, адже до Кропивницького на подібний семінар виїхати можуть далеко не всі. І хоч учням іще треба багато попрацювати, аби вийти на той рівень, коли вони зможуть здійснювати самостійні наукові дослідження, робити власні наукові відкриття, але перші кроки ними вже зроблено. І всі слухачі МАН ідуть попереду своїх ровесників. Навчатися ніколи не пізно, каже народна мудрість, але краще розпочинати займатися наукою ще зі школи.

Після роботи в секціях господарі познайомили нас із цікавинками свого рідного краю – ми відвідали історико-краєзнавчий музей Новоархангельського району. З ретельно дібраних експозицій промовляла артефактами далека та близька минувшина цього багатого на знакові історичні події краю. Тут археологами знайдено найбільші протоміста Трипільської культури, найдревнішої цивілізації на Європейському континенті, якій понад 7 тис. років. Сьогодні ця історія викликає інтерес не лише в Україні, а й по цілому світі – нещодавно на розкопках спільно з нашими археологами працювали також і британські. За знайденими речами вони відтворювали побут трипільців, і, навіть, реконструювали житло, яке потім за давньою трипільською традицією спалили. Про цю історичну реконструкцію ми дізналися з фотоекспозиції та змістовних розповідей екскурсовода Владислава.ПРО ПОЇЗДКУ КМАНУМ ДО НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКА АБО ЯК ПОЄДНУВАТИ КОРИСНЕ З ЦІКАВИМ

Кожна наступна епоха була не менш цікаво представлена і насичена деталями – Скіфський період краю, доба Київської княжої Русі, знаменита битва на Синіх Водах, що поклала край пануванню тут Золотої Орди. Особливе місце в історії краю посідає козацька Торговиця – адже з давніх-давен тут проходила зона осідлости та головний торговий шлях між Європою й Азією. За переказами, в цих краях бував легендарний кошовий отаман Іван Сірко.

Окрему кімнату в музеї відведено чи не найбільш відомій постаті Новоархальгенщини, уродженцю краю, нашому видатному землякові, воїну Армії УНР та поетові Євгену Маланюку. У його спогадах і віршах часто згадується Синюха й Архангород (так Маланюк називає Новоархангельськ). На жаль, хату Маланюків, як і всі інші старі будівлі (в т.ч. й гімназію, де здобував початкову освіту Євген), було зруйновано бомбардуванням в часи Другої Світової. До речі, цій війні тут присвячено окрему велику експозицію, адже саме під Новоархангельськом у селі Підвисоке знаходиться сумнозвісна Зелена Брама, де у 1941 році через бездарне командування радянських генералів у полон потрапило понад 120 тис радянських солдатів. Майже всі вони потім трагічно загинули в Уманській ямі. Численні артефакти німецьких та радянських військ, знайдені на місці боїв, посідають чільне місце в експозиції музею. А от побачити стару знамениту грушу Маланюків, під якою бігав малий Євгенко, і про яку писав ще Леонід Куценко у своїй розвідці «Боян степової Еллади» (1993), нам побачити так і не вдалося – влітку її спиляли на дрова невігласи, непосвячені в історію свого рідного краю. В цілому поїздка видалася дуже цікавою та пізнавальною.

ПРО ПОЇЗДКУ КМАНУМ ДО НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКА АБО ЯК ПОЄДНУВАТИ КОРИСНЕ З ЦІКАВИМТакі семінари вже стають доброю МАНівською традицією – керівники секцій від початку навчального року відвідали Знам’янський, Олександрійський, Петрівський, Гайворонський і Новоархангельський райони. Попереду ще багато поїздок, що покликані зв’язувати райони з обласним центром, розбудовувати в них наукові середовища, консультувати і підтримувати талановитих дітей. Також добре, що ця співпраця є корисною та пізнавальною не лише для учнів, а й для викладачів, адже вони в рамках таких відвідин не лише консультують дітей, а ще й знайомляться з історією та видатними особистостями того краю, в якому їм доводиться бувати. Так нещодавно, перебуваючи в Гайворонському районі, завітали в школу села Таужне, де після закінчення Донецького педінституту свого часу вчителював відомий поет і дисидент Василь Стус. Тепер ось провідали Маланюка. Далі буде.

Дякуємо директору комунальної установи Новоархангельського районного центру по обслугованню закладів освіти - Щербак О. Г., працівнику музею - Шимченко В. В., директору музею - Галкіну Ю. М., методисту методичного кабінету - Коваленко О. Ю. 


                                                                                                                                                             Олександр Ратушняк,

керівник секції

 української літератури

КМАНУМ

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми радимо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Коментарі: