» » CERN – Авангард фізичної науки!

CERN – Авангард фізичної науки!

Автор: aljona от 17-04-2019, 09:55
    З 7 по 14 квітня Денисов Денис Олександрович, науковий керівник секції «Експериментальна фізика» Кіровоградської Малої академії наук учнівської молоді, вчитель фізики Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат – школа мистецтв) побував у місті, яке перебуває в авангарді фізичної науки CERN (Женева, Швейцарія). 
   В середгір’ї швейцарських Альп та Юра, на мальовничій рівнині розкинулося невеличке техномістечко CERN, в якому мешкають, працюють, винаходять 10000 вчених та інженерів, під яким, на глибині 90 метрів розташувався найсучасніший в світі прискорювач елементарних частинок LHC (Великий адронний колайдер).
   В 2012 році саме тут був відкритий Бозон Хіггса, та сама частинка, яка була першою створена під час Великого Вибуху, і з якої фактично створилася вся матерія нашого Всесвіту. Тобто вчені фактично ввімкнули машину часу, відмотали події на 13,5 млрд років назад і побачили, що така частинка, існування якої було теоретично запропоновано Пітером Хіггсом, насправді існує!
В CERN багато відкриттів важливих для людства, так в 1973 році перед інженерами постали зовсім несподівані завдання. Система управління нового протонного суперсинхротрона не вміщається в жодну споруду містечка. Будучи в 10 разів більше, могутніше і складніше попереднього прискорювача, він вимагав практично нескінченну кількість кнопок і перемикачів на приладовій панелі, а управляти всім цим повинні лише кілька людей - інакше не вийде здійснювати централізоване управління. Виводити від кожного зі ста тисяч перемикачів окремий тумблер або перекласти всю роботу на комп'ютери, які будуть виводити тільки потрібні дані оператору на екран. Для цього потрібно лише придумати ці суперкомп'ютери та екрани, які дозволять легко перемикати кнопки натисканням пальців.
    Як ви розумієте, CERN вибрав другий варіант і створив ємнісні екрани з підтримкою мультитач – саме їх рішенням ми користуємося сьогодні, коли тримаємо в руках свій айфон.
    У 1989 році, працюючи над внутрішньою системою обміну документів Enquire, Тім Бернерс-Лі запропонував глобальний гіпертекстовий проект, нині відомий як Internet. Він запропонував об’єднати на його базі безліч інформресурсів: бази даних, комп'ютерну документацію, список поштових адрес, реферативну систему, дані про результати експериментів тощо. За його задумом гіпертекстова технологія повинна була дозволити користувачам легко переміщатися між цими документами. Для проекту Тіму знадобилося чотири розробника з окремим робочим місцем для кожного. Так почалася історія Internet.
    У 2013 році в женевському аеропорту куантро відбулося урочисте відкриття даху з сонячних батарей, яка прикрасила головну будівлю. У розробці використовувалася технологія отримання надвисокого вакууму, створена в CERN. Завдяки підвищеній теплоізоляції, температура всередині панелі досягає 80 ° C навіть коли вона покрита снігом. Установка складається з 282 панелей загальною площею 1200 кв. м і дозволяє обігрівати будівлю аеропорту взимку і охолоджувати його влітку. В цілому дах виробляє 600 МВт/год електроенергії на рік і зменшує викид вуглекислого газу в атмосферу на 160 тонн на рік.
   Зараз CERN працюють над прискорювачами для лікування злоякісних пухлин. Використовуючи досвід створення гігантського прискорювача частинок, фахівці центру виготовили його зменшену копію довжиною від кількох до двадцяти метрів. Габарити пристрою дозволяють використовувати його в медичних і промислових цілях, зокрема для лікування раку променями протонів або як джерело альфа-частинок для нових методів радіотерапії. 
   З грудня 2018 року Великий адронний колайдер перебуває на апгрейді, зміні старих детекторів на нові, зміна механічних деталей основних конструкцій, комп’ютерного обладнання, програмного забезпечення тощо. Але це не означає що CERN не працює, тисячі учених намагаються винайти щось нове, щоб зробити наше життя кращим. Кіровоградська Мала академія щиро дякує за неймовірний досвід і знання!
Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми радимо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Коментарі: