
Лущай Максим, слухач секції «Хімія», учень 11 класу комунального закладу «Ліцей природничих наук» Кропивницької міської ради».
Науковий керівник:
Голодаєва Олена, доцент кафедри фундаментальних та Медико-профілактичних дисциплін Європейського Міжнародного Університету, кандидат хімічних наук.
«ДОСЛІДЖЕННЯ СЕЛЕКТИВНОГО ІНГІБУВАННЯ БЕТА-СЕКРЕТАЗИ 1 ЛЮДИНИ У МЕМБРАННОМУ ФЕРМЕНТАТИВНОМУ КОМПЛЕКСІ»
Достеменно відомо, що ключовим моментом у розвитку АХ є накопичення β-амілоїду (Aβ) в нейронах головного мозку, що і є провідною молекулою в патогенезі. Амілоїдогенний шлях відбувається за рахунок часткового протеолізу амілоїду (АРР) у двоступінчастій реакції під впливом мембранно-зв’язаного ферментного комплексу, що складається з α-секретази (ADAM10), β-секретази (BACE) та γ-секретази. Таким чином, надмірна активність β-секретази людини типу 1 є рухомою силою активації амілоїдогенного шляху з подальшим накопиченням Aβ, а дослідження шляхів інгібування hBACE1 стало раціональною стратегією клінічного втручання.
В даній роботі проведено комп’ютерне моделювання потенційно ефективних та селективних потенційних інгібіторів hВАСЕ1 по відношенню до ADAM10 та γ -секретази. Досліджено вплив основності молекули ліганду та наявності трифлуорометильної групи в ароматичному ядрі на енергію спорідненості та селективність окремих членів протеазного мембранного комплексу, що складається з hВАСЕ1, ADAM10 та γ -секретази. Досліджено вплив молекулярної маси ліганду на енергію спорідненості окремих членів протеазного мембранного комплексу. Виявлено ряд потенційно найбільш селективних сполук, що утворюють більш міцні комплекси з hВАСЕ1, селективно інгібуючи hВАСЕ1 у ферментативному мембранному комплексі, у порівнянні з вихідним лігандом 2.01.
Ключові слова: докінг моделювання, бета-секретаза 1 людини, hВАСЕ1, альфа-секретаза людини, ADAM10, гама-секретаза людини, інгібітори hВАСЕ1, похідні, β-амілоїд, Aβ.