Кармазін Дар’я Богданівна, учениця 11 класу Златопільської гімназії м. Новомиргорода Новомиргородської міської ради Кіровоградської області
Наукові керівники: Миргородська Олена Леонідівна, доцент кафедри туризму та авіаційних перевезень Льотної академії Національного авіаційного університету, кандидат педагогічних наук, доцент;
Гончарова Вікторія Анатоліївна, вчитель географії Златопільської гімназії м. Новомиргорода Новомиргородської міської ради Кіровоградської області
Титанова промисловість як чинник соціально-економічного розвитку Кіровоградської області (на прикладі Виробничо-комерційної фірми «Велта»)
Дослідницьку роботу присвячено з’ясуванню впливу титанової промисловості на рівень соціально-економічного розвитку Кіровоградської області.
Металургійний комплекс – один з базових у галузевій структурі економіки України. Основою комплексу є чорна металургія. Однак чорні метали та продукція з них схильні до корозії. Тож виникла потреба в заміні заліза на більш стійкі до корозії метали. Таким металом виявився титан.
Кіровоградська область – одна з небагатьох областей України, що за рахунок місцевих запасів титанових руд почала розвиток цієї галузі кольорової металургії у 2000-х рр. і досягла суттєвих результатів. Тому вважаємо тему нашої роботи актуальною.
В ході дослідження нами уточнено географію родовищ титанових руд та виробництва титану в світі та в Україні. Здійснено комплексну характеристику Виробничо-комерційної фірми «Велта».
Встановлено, що з 2013 року завдяки діяльності підприємства почали зростати надходження до бюджетів різних рівнів. Фінансові надходження від основної діяльності сприяли участі підприємства у різних соціальних проектах, які охоплюють не лише Новомиргородський район, а й інші райони Кіровоградської області. Фахівці «Велта» розробили новий метод отримання титанового концентрату (Velta Ti Process), який запатентовано в Україні. Амбітним проектом «Велта» є створення «Титанового кластеру» на території Новомиргородського району Кіровоградської області.
Результати аналізу фактичних даних візуалізовано особисто автором у вигляді схем, картосхем, графіків та діаграм.
Ключові слова: титанова промисловість, соціально-економічний розвиток, Кіровоградська область, кольорова металургія, виробничо-комерційна фірма, соціальний проект.