
Цуканов Глєб, слухач секції «Історія України», учень 11 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Наукові керівники:
Бондарчук Юрій, доцент кафедри економічної теорії та права Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат історичних наук;
Кушнєрова Світлана, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
«ОФІЦІЙНА ФОТОГРАФІЯ В УРСР ЯК ІНСТРУМЕНТ ІДЕОЛОГІЧНОГО ВПЛИВУ НА СУСПІЛЬСТВО СЕРЕДИНИ 50-Х – ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ 80-Х РОКІВ ХХ СТ.»
Рашистська пропаганда продовжує використовувати багаторічні напрацювання тоталітарної системи маніпуляції власним населенням та думкою світового співтовариства. Тому дослідження та поширення знань про історію цього періоду та ролі фотографії у маніпуляціях суспільством допоможе зруйнувати міф для прихильників радянського «благополуччя» та допомогти розкрити сучасні маніпуляції Кремля.
Мета дослідження: розглянути розвиток фотографії в УРСР як інструмент ідеологічного впливу на суспільство в 50-80-х рр. ХХ ст..
В ході роботи були розглянуті теоретико-методологічні засади вивчення фотодокументів як інструменту ідеологічного впливу на суспільство. Розширили свої знання по методиці роботи з візуальними джерелами відповідного історичного періоду та роль фотографії як інструменту ідеологічного впливу держави на суспільство.
Була доповнена та проаналізована база даних фотографій. Дослідження візуальних джерел було доповнено методами усної історії, у вигляді наративного інтерв’ю з фотокореспондентами, що працювали в зазначений період.
Характеризуючи радянську пропаганду як засіб формування нової реальності, нами були виділені фактори знецінення індивідуальних якостей на користь проявів колективізму, прояви подвійної моралі, прихованого патерналізму та споживацтва.
В ході дослідження процесу використання фотографії у репрезентації та конструюванні образу радянської України, було доведено, що радянська фотографія від середини 1950-х – до середини 1980-х рр. виступала інструментом ідеологічного впливу на суспільство, адже вона не тільки репрезентувала нову «дійсність», але й була покликана конструювати певну модель поведінки людей.
Ключові слова: фотографія, пропаганда, маніпуляції, цензура, фотодокументи, ідеологія.