Цуканов Глєб Миколайович, учень 9 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Наукові керівники: Бондарчук Юрій Павлович, доцент кафедри економічної теорії та права Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат історичних наук;
Кушнєрова Світлана Вікторівна, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Світлини єлисаветградських фотографів як джерело дослідження історії міста кінця ХІХ – початку ХХ ст.
Тривалий час існував культ письмових текстових джерел та визнання їх переваги над будь-якими іншими джерелами. Візуальні документи сприймалися тільки в якості ілюстрування історії, що нерідко призводило до їх виривання з контексту часу, простору і культури. Їх не піддавали критичному аналізу, не оформлювалися посилання на місце зберігання, тощо.
Тільки останнім часом до візуального документа, і перш за все до фотографії, починають ставитися саме як до джерела, що вимагає критичного аналізу, розробленої методики використання та інтерпретації.
Мета роботи полягала у тому, що на основі аналізу архівних, публічних та приватних колекцій світлин єлисаветградських фотографів, за розробленою нами системою класифікації та опису фотодокументів, була розширена джерельна база вивчення історії міста.
Дослідивши стан збереження світлин єлисаветградських фотографів кінця ХІХ – початку ХХ ст., ми зібрали базу відцифрованих фотодокументів, яка об’єднала кілька різних колекцій. Дослідили їх паспарту та рукописні написи, виявили приховану інформацію. Ці джерела відтворюють історію міста: портрети видатних земляків, архітектуру та інфраструктуру міста, краєвиди. Інтерес викликають і численні фото невідомих людей. Деякі фотографії опубліковані в альбомах, газетах, історичних дослідженнях. Але є унікальні світлини, які ніколи не публікувалися. Дослідження стану збереженості цих фото засвідчує необхідність їх реставрації. Наша віртуальна колекція допоможе зберегти фотографії для подальшого використання та полегшити роботу для дослідників.
Для цього ми здійснили опис та класифікацію досліджених фотодокументів. За розробленим нами алгоритмом складена база даних фото та супровідної інформації. Ми плануємо продовжити свою роботу, доповнюючи новими фото, розширюючи супровідну інформацію про вже внесені в базу даних світлини.
Ми провели перше системне дослідження історії фотографії в м. Єлисаветграді.
Ключові слова: фотодокументи, історичні джерела, класифікація, м. Єлисаветград.