
Решко Ілля Леонідович, учень 10 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Наукові кeрівники: Шеремет Павло Миколайович, заступник директора з навчальної роботи комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради», кандидат педагогічних наук;
Сіріков Олександр Іванович, доцент кафедри електротехнічних систем та енергетичного менеджменту Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат технічних наук
Підвищення ефективності використання земляних батарей
Останнім часом все більшої популярності набуває тенденція до створення саморобних гальванічних елементів. Одним з яких є земляна батарея. Для підвищення напруги, струму та потужності, що віддається земляною батареєю її необхідно складати з багатьох елементів.
Нами вперше теоретично доведено, що у разі послідовного з’єднання гальванічних елементів у батарею з різними характеристиками (ЕРС та внутрішній опір) максимальна корисна потужність буде менша ніж сума максимальних корисних потужностей її елементів.
Запропонована концепція підвищення ефективності використання гальванічних елементів, шляхом застосування спеціальних електронних схем, які дозволяють узгодити опір навантаження з внутрішнім опором джерела ЕРС та дозволяють відмовитися від послідовного з’єднання її елементів.
Експериментально доведено, що суттєва різниця в ЕРС земляних елементів повністю виключає їх паралельну роботу. Суттєва різниця (в рази) внутрішнього опору між елементами свідчить про те, що при послідовному з’єднанні буде суттєва втрата максимальної корисної потужності. Проведені дослідження залежності корисної потужності послідовно з’єднаної земляної батареї від опору навантаження підтвердив факт існування максимуму потужності, що віддається батареєю при опорі близькому до внутрішнього, а також факт зменшення максимальної корисної потужності при об’єднанні в батарею земляних елементів.
Ключові слова: земляна батарея, гальванічний елемент, максимальна корисна потужність, внутрішній опір джерела ЕРС.