
Мартиненко Анна, слухачка секції «Екологія», учениця 10 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Наукові керівники:
Логвінова Ярослава, доцент кафедри фізичного виховання і рекреаційно-оздоровчої роботи Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, кандидат педагогічних наук;
Бірець Станіслав, вчитель хімії, біології та екології комунального закладу «Михайлівський ліцей» Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області.
«ЕКОЛОГІЧНА ОЦІНКА СТАНУ ДОВКІЛЛЯ С. МИХАЙЛІВКА КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЗА ІНДИКАТОРНИМИ ПОКАЗНИКАМИ ДЕРЕВНИХ РОСЛИН»
Дослідницьку роботу присвячено оцінці стану довкілля с. Михайлівка Кіровоградської області за індикаторними показниками деревних рослин. Прослідковано вплив забруднюючих речовин на асиміляційний апарат дерев індикаторних рослин та на пилкове зерно Betula pendula.
Проаналізовано видовий склад та проведено оцінку життєздатності деревних рослин на дослідних ділянках с. Михайлівка Кіровоградської області.
Із зростанням антропогенного навантаження на індикаторні деревні рослини на дослідних об’єктах спостерігаються зміни таких параметрів листкової пластинки як довжина та площа листка, довжина черешка, біомаса досліджуваного матеріалу.
За результатами дослідження 2022 р. найбільшу кількість фертильних зерен має пилок із рослин, що зростають на ділянці умовного контролю №3 – 87,3%, а найменше – для пилку рослин із ділянки №1 (60,8%).
Проведене дослідження дозволило оцінити стан довкілля за показником флуктуаційної асиметрії листкової пластини. Так, найменші значення показника флуктуаційної асиметрії зафіксовано у рослин, що зростають на території із незначним рівнем забруднення №3 – 0,043 для Betula pendula; 0,044 для Tilia cordata та 0,035 для Acer platanoides. Найбільше значення зафіксовано для деревних рослин із об’єкту №2 – 0,054-0,055, де спостерігається підвищена концентрація викидів автотранспорту.
Протягом часу проведення дослідження констатовано збільшення значення інтегрального показника стабільності розвитку на ділянці №2 із 0,046 у 2021 р., (середній рівень відхилення від норми, а ділянка є забрудненою) до 0,054 у 2022 р. (рослини мають значне відхилення від норми, дуже забруднений район). Поряд з тим, констатуємо зменшення антропогенного тиску на дослідній ділянці №4 (інтегральний показник ФА становив 0,052 у 2021 р. проти 0,047 у 2022 р.).
Ключові слова: біоіндикація, флуктуаційна асиметрія, пилкове зерно, Betula pendula, Tilia cordata Mill, Acer platanoides L.f. globosa Nichols.