Єсікян Маріам, слухачка секції «Охорона довкілля та раціональне природокористування», учениця 11 класу комунального закладу «Боківський ліцей Гурівської сільської ради».
Наукові керівники:
Логвінова Ярослава, доцент кафедри фізичного виховання і рекреаційно-оздоровчої роботи Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, кандидат педагогічних наук;
Гриценко Наталія, вчитель біології та хімії комунального закладу «Боківський ліцей Гурівської сільської ради».
«ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО СТАНУ РІЧКИ БОКОВА ЗА РІВНЕМ ЗАРОСТАННЯ ДОМІНАНТНИМИ МАКРОФІТАМИ»
Дослідницьку роботу присвячено оцінці екологічного стану малої річки Бокова Кіровоградської області за рівнем заростання домінантними макрофітами. Річка Бокова, яка витікає у Кіровоградській області та впадає у Карачунівське водосховище міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, разом з малою р. Боковенькою та середньою р. Інгулець забезпечують водою більш як півмільйонне місто Кривий Ріг.
Флора макрофітів р. Бокова представлена угрупованням Phagmitetum communie, Scirpetum lacustris, у якому панує формація Phagmiteta communie, Scirpeta lacustris, Typheta latifolia, яка в свою чергу містить 7 асоціацій макрофітів, що й спричинюють заростання водних об’єктів річки Бокова.
Дослідження рівня заростання р.Бокова домінантними макрофітами показало, що всі русла та штучні водойми, що не перебувають у оренді, мають індекс +5 (надмірне заростання). Орендні водойми, у яких активно розвивається рибальство, мають заростання з індексом 4. Центральне водосховище, на якому більше 20 років розводять травоїдну рибу білий амур, товстолоб та коропів має середній рівень заростання з індексом 3.
Рослинний покрив р. Бокова має поясний характер: пояс низькорослих повітряно-водних рослин представлений вехом сизароподібним; пояс високорослих повітряно-водних рослин – рогозом широколистим, кугою озерною, очеретом звичайним; пояс занурених макрофітів складають водяний жовтець закручений, рдесник кучерявий, кушир занурений. Основним чинником заростання річки Бокова є надмірна кількість штучних водойм (їх 25), що привело до замулення та зміління русел, зменшення швидкості течії, заростання лук річкових долин та безпосередньо водних дзеркал.
Розроблено рекомендації щодо охорони та очищення річки Бокова від заростання макрофітами, що передбачає вивчення стану заростання водних об’єктів річки, складання плану природоохоронних гідроочисних заходів, очистку водойм від макрофітів, використання і переробку зрізаної або вирваної водної рослинності.
Ключові слова: біоіндикація, макрофіти, просторова структура, заростання водойми, індекс заростання, вегетаційний індекс NDVI.