
Танасійчук Анна, слухачка секції «Прикладна математика», учениця 11 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Наукові керівники:
Денисов Денис, вчитель фізики комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»;
Свириденко Олена, вчитель математики комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
«ЗАХИСТ АУДІОФАЙЛІВ НА ОСНОВІ ДИСКРЕТНОГО ВЕЙВЛЕТ-ПЕРЕТВОРЕННЯ»
Ми живемо у світі інформації. Однією з актуальних проблем цього світу є захист даних від викрадення чи копіювання, привласнення чужої інтелектуальної власності або ж іншими словами Інтернет-піратство.
Судові позови на піратські сайти не вирішують проблеми, тому що злодії постійно змінюють адреси, використовують VPN тощо. YouTube, один з найбільших відеохостингів у світі, вже заборонив використання у своїх відео неліцензованих композицій і навіть має інструментарій вилучення відео з серверів правовласниками злісних порушників без їхньої згоди. Для цього кожен ліцензований трек вноситься в базу даних відеохостингу.
Вносити великі аудіо в бібліотеку ліцензованого контенту не доцільно, тому що цей контент займає багато місця, а процес обробки та порівняння файлів вимагає великої кількості потужних ресурсів. Тому є потреба винайти спосіб перетворення аудіофайлів у цифровий знімок невеликого розміру, для цього пропонуємо використовувати дискретне вейвлет-перетворення, використовуючи його властивість масштабувати сигнал не втрачаючи при цьому його сенс.
З іншого боку при створенні нового медіаконтенту можна захиститися, вжививши в аудіодоріжку невидимий «водяний знак», теж за допомогою дискретного вейвлет-перетворення, яке може сховати (розмити) знак.
Вейвлет-перетворення сигналів є узагальненням спектрального аналізу, типовий представник якого – класичне перетворення Фур’є. Термін «вейвлет» (англ. wavelet) у перекладі з англійської означає «маленька (коротка) хвиля».
Результати роботи: створення алгоритму цифрової бібліотеки аудіофайлів та методу вбудовування «водяного знаку» в аудіофайли засобами дискретного вейвлет-перетворення; розроблена програма для створення бібліотеки аудіофайлів та для вбудовування «водяного знаку» в аудіофайл.
Практичне значення роботи полягає у розробці алгоритмів боротьби з інтернет-піратством та збереження авторського права у аудіопродукції.
Ключові слова: водяний знак, цифровий підпис, вейвлет-перетворення, аудіофайл, авторське право, аудіопіратство, захист інформації.