Василик Софія, cлухачка секції «Українська мова», учениця 9 класу Казавчинської філії Комунального закладу «Хащуватський ліцей» Гайворонської міської ради Кіровоградської області.
Наукові керівники:
Волчанська Ганна, доцент кафедри української філології та журналістики Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, кандидат філологічних наук;
Закордонець Ольга, вчитель української мови та літератури Казавчинської філії Комунального закладу «Хащуватський ліцей» Гайворонської міської ради Кіровоградської області.
«МІКРОТОПОНІМІКОН СЕЛА КАЗАВЧИНА
ГОЛОВАНІВСЬКОГО РАЙОНУ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ»
Дослідження мікротопонімів – одна з актуальних тем у сучасній ономастиці, оскільки немає лінгвістичного розв’язання проблема статусу таких онімів, їх класифікації, не визначено структурні особливості тощо.
Здійснено комплексний аналіз власних назв дрібних географічних об᾽єктів с. Казавчина Голованівського району Кіровоградської області.
З’ясовано специфіку мікротопонімів у системі власних назв; зібрано назви дрібних географічних об’єктів с. Казавчина; виявлено природні, історичні та соціально-культурні чинники виникнення мікротопонімів на досліджуваній території; визначено семантичні групи мікротопонімів; здійснено лексико-семантичний та словотвірно-структурний аналіз досліджуваних одиниць; виявлено діалектні особливості мікротопонімів; укладено словник мікротопонімів села Казавчина.
У першому розділі на основі аналізу лінгвістичних праць визначено теоретичні засади роботи. У другому – виявлено семантичні підгрупи мікротопонімів, здійснено лексико-семантичний і структурно–словотвірний аналіз онімів.
Проаналізований у роботі матеріал свідчить, що виникнення мікротопонімів залежить від історичних і соціально-культурних чинників; у мікротопонімії села активно функціонують назви як власне природних об’єктів, так і найменування, пов’язані з господарською діяльністю людини; виокремлено відапелятивні, відонімні та відонімно-відапелятивні мікротопоніми; за структурою мікротопоніми поділяються на прості, складі та складені; основним способом творення є суфіксальний; частина мікротопонімів мають фонетичні, морфологічні та лексичні особливості, притаманні південно-західному наріччю і степовим говіркам південно-східного.
Ключові слова: мікротопонім, мікротопоназви, семантичні групи, лексико-семантичний спосіб, морфологічний спосіб, степова говірка.