Мельніченко Владислав, слухач секції «Географія», учень 11 класу Златопільського ліцею м. Новомиргорода Новомиргородської міської ради Кіровоградської області, вихованець Новомиргородського міського центру дитячої та юнацької творчості Новомиргородської міської ради Кіровоградської області.
Наукові керівники:
Миргородська Олена, науковий співробітник Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, кандидат педагогічних наук, доцент;
Гончарова Вікторія, вчитель географії та біології Златопільського ліцею м. Новомиргорода Новомиргородської міської ради Кіровоградської області.
ГЕОГРАФІЧНИЙ АСПЕКТ ФУНКЦІОНУВАННЯ МУЗЕЙНИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ ТА КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Повномасштабна війна росії проти України підтвердила, що агресор прагне знищити український етнос, нашу державність, нашу історію, нашу культуру. Діяльність музеїв України, спрямована на збереження історичної та культурної спадщини, здійснювалась до активної фази війни і продовжується зараз.
Метою представленої роботи стало виявлення географічних відмінностей у кількості, спеціалізації, особливостях діяльності та перспективах розвитку музеїв України та Кіровоградської області.
До початку повномасштабного вторгнення росії, в Україні нараховувалось 574 музеї (за даними на 2017 рік). 41% становили комплексні музеї та 33% – історичні музеї. Географічно, найбільша кількість музеїв (станом на 2017 рік), функціонувала в межах Чернігівської, Полтавської, Харківської областей та у столиці нашої держави – місті Києві. Найбільша кількість музейних установ, що мали статус «Національний» та «Державний» була зосереджена в м. Київ та у Львівській області.
Загальна кількість музеїв Кіровоградської області, що мали статус юридичних осіб, протягом 2010-2023 рр. змінювалась не суттєво. У 2010 році в Кіровоградській області функціонувало 29 музейних установ, у 2011 році – 31. У 2017 році кількість музеїв-юридичних осіб скоротилась до 29 одиниць і вже не змінювалась до 2023 року включно. Із загальної кількості, 14 музеїв є музеями комплексними, ще 10 – музеї історичного профілю.
Територіально музеї області розміщено не рівномірно. 41,4% музеїв області розташовано у територіальних громадах Кропивницького району, 20,7% – Голованівського, 17,2% – Олександрійського та 13,8% – Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Результати аналізу фактичних даних візуалізовано особисто автором у вигляді картограм, діаграм та графіків.
Ключові слова: музей, музейна установа, комплексні музеї, історичні музеї, територіальні громади Кіровоградської області.