Д’яченко Віктор, слухач секції «Геоінформаційні системи та дистанційне зондування Землі», учень 9 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Наукові керівники:
Колотуха Олександр, професор кафедри міжнародного туризму та країнознавства Національного авіаційного університету, доктор географічних наук, професор;
Самойленко Аліса, вчитель географії та біології комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ ДЗЗ ТА ГІС ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ ПРИРОДНО-АНТРОПОГЕННИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ ВОДНИХ ОБ’ЄКТІВ
Науково-дослідницьку роботу присвячено картографуванню водосховищ, створених на річці Дніпро за допомогою ГІС-систем та аналізу змін морфометричних і гідрологічних параметрів в межах території колишнього Каховського водосховища, пошукам шляхів вирішення проблеми водопостачання і необхідності її накопичення на даній території. Дослідження здійснювалось засобами дистанційного зондування Землі та використання ГІС-технологій.
У середовищі ArcGIS Online створено полігональний шар і атрибутивну таблицю з інформацією про найбільші водосховища України, які створені на річці Дніпро. На основі аналізу космічних знімків створено презентаційний продукт ArcGIS Story Maps з прикладами екологічних проблем в межах даних антропогенних об’єктів. та зруйнованої Каховської ГЕС. Використано можливості Google Earth Pro ArcGIS Online та EO Browser.
Проаналізовано низку космічних знімків літнього та осіннього сезонів 2023 року після ліквідації Каховської ГЕС, що спричинило спуск води в Каховському водосховищі та досліджено ситуацію, яка наразі існує в межах колишньої водойми, а саме: виділення головного русла річки Дніпро, появу приток, які були затоплені штучним морем. Досліджено збільшення кількості рослинності, її стан та вміст вологи. Виявили накопичення алювіальних відкладень. Оцінено динаміку вегетаційного індексу за останні 6 місяців 2023 року.
З метою порівняння були використані польські та німецькі карти станом до 1956 року.
Прослідковано тенденцію зміни водності каналу «Дніпро-Кривий Ріг», що безпосередньо залежав від наповнюваності Каховського водосховища. Провели спостереження за зміною наповненості Зеленодольського водосховища, яке мало сполучення з каналом.
Ключові слова: річка, водосховище, дистанційне зондування Землі (ДЗЗ), геоінформаційні системи (ГІС), морфометричні показники, алювіальні відкладення, вегетаційний індекс рослинності.