Потєхін Антон Михайлович, учень 11 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Науковий керівник: Якимчук Олександр Наумович, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Лелеківський храм Святої Трійці в історичному та соціокультурному вимірі
До уваги пропонується науково-пошукова робота з комплексного дослідження релігійного життя Лелеківки та діяльності розташованого на її теренах Святотроїцького храму. На основі сформованого кола джерел, до якого ввійшли оригінальні матеріали ДАКО, ДАОО, репрезентовані справи ДАПО та ЦДІАК України, вдалося вперше з’ясувати роки перебудов церкви Святої Трійці, реконструювати релігійний ландшафт поселення. В контексті розвитку православної церкви на теренах Буго-Дніпровського межиріччя, розглянуто історію й самої Лелеківки від козацької слободи до передмістя сучасного м. Кропивницького.
Залучаючи методи аналізу та синтезу значну частину роботи присвячено не тільки інтерпретаціям історичних подій у духовному житті Лелеківки, а й питанням соціокультурних взаємодій, питанням освіти церковно-приходських шкіл.
Практична значимість дослідження полягає в здійсненні реконструкції зовнішнього вигляду лелеківського храму Святої Трійці, встановленні місцезнаходження храму в різні часи на карті. Разом з тим, набула нових подробиць історія іншого храму – Казанської ікони Божої Матері, що був похідним від Святотроїцького.
Складені нами списки церковно- та священнослужителів, аналіз метрики протягом XVIII – XX ст. можуть бути використані при вивченні регіональної історії.
Ключові слова: Лелеківка, релігієзнавство, козацтво, храм Святої Трійці, православ’я, релігійна громада