Ховрак Олександра Олександрівна, учениця 10 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
Науковий керівник: Кушнєрова Світлана Вікторівна, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»
«Людська похибка» у філософії абсурду Альбера Камю
Філософська проблема пошуку сенсу життя як порятунок від страждань супроводжувала людство протягом всього його існування, маючи у різних народів в різні історичні періоди як свої специфічні риси, так і елементи повторюваності – прагнення досягти певного ідеалу. Екзистенціалізм став філософським вираженням глибоких потрясінь, що спіткало західну цивілізацію в ХХ столітті.
Сьогодні крах чергових утопічних ідей та логіко-раціональних світоглядних концепцій актуалізує екзистенційне питання і зокрема філософії абсурду А. Камю, їх аналіз з метою покращення, розвитку й адаптації до реалій сьогодення.
Мета нашої роботи полягала у онтико-онтологічному та соціокультурному аналізі категорії «людської похибки» як фундаментального базису сучасної соціальної екзистенції.
На основі аналізу філософії абсурду А. Камю ми спробували сформулювати категорію «людської похибки». Для більшості ідеологій для досягнення результату необхідно дотримання певних правил та закономірностей, що є фактично неможливим через людський фактор.
Функціонування будь-якої системи, якою є суспільство потребує виконання певних норм та правил. Якщо людина відступає від норм її карає система, якщо людина ідеальна для системи, її ненавидить загал та покаранням стає суспільний осуд. Визнання свободи та унікальності кожної людини, перетворюючись на норму, також піддає осуду людину, яку влаштовує бути звичайною.
Отже, людська похибка полягає у тому, що ідеальні моделі, побудовані мислителями, політиками, ідеологами, маркетологами не дають бажаного результату, адже вони непередбачувані через людський фактор. Потрібно не шукати ідеальне середовище, а покращувати той світ, що вже є, не змінювати світ, а змінювати себе. Адже наша відповідь на екзистенційне питання: сенс життя не зовні, він в середині нас.
Ключові слова: «людська похибка», натовп, особистість, ідеальне суспільство, постсучасне суспільство.