
Бабій Анастасія Володимирівна, учениця 9 класу Користівського ліцею Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області
Наукові керівники: Волчанська Ганна Василівна, доцент кафедри української мови Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, кандидат філологічних наук;
Калюта Валентина Олександрівна, учитель української мови та літератури Користівського ліцею Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області
«Ономастичний простір роману Василя Шкляра «Характерник»
Актуальність дослідження. Літературна ономастика як відносно нова галузь української лінгвістики ще не виробила достатньо чіткої теоретичної бази, вона потребує накопичення матеріалу, систематизації онімів, різнобічного вивчення їхніх функціонально-стилістичних можливостей, узагальнень на основі нових досліджень.
Об’єктом дослідницької роботи є оніми роману Василя Шкляра «Характерник».
Предмет дослідження – смислове навантаження та функції власних назв у романі Василя Шкляра «Характерник».
Метою дослідницької роботи є аналіз ономастичного простору, його наповнення та функціонування в романі Василя Шкляра «Характерник».
Для досягнення цієї мети потрібно розв’язати такі завдання:
– виявити оніми всіх розрядів, ужиті в романі Василя Шкляра «Характерник»;
– установити смислове навантаження власних назв у контексті твору;
– вивчити стилістичну, функціональну роль ужитих у творі онімів;
– визначити співвідношення різних ономастичних розрядів у романі.
Теоретичне й практичне значення науково-дослідницької роботи полягає в тому, що розкриття функціональної та стилістичної ролі онімів у творі сприятиме поглибленню знань з літературної ономастики та стилістики, в уточненні поглядів на стилістичне навантаження онімів у художньому тексті, зокрема в історичному романі. У поглибленні уявлення про цілісну систему авторського ідіолекту.
Матеріали та одержані результати можуть бути використані при вивченні лексики та стилістики сучасної української літературної мови, у спецкурсах з літературної ономастики, у роботі шкільного гуртка з ономастики.
Ключові слова: ономастика, антропоніми, фіктоніми, топоніми, хрематоніми, хрононіми, стилістична функція, функціональна роль, індивідуалізація.