Батяшова Єва Іванівна, учениця 10 класу навчально-виховного комплексу «Ліцей інформаційних технологій – спеціалізована школа ІІ ступеня» Олександрійської міської ради Кіровоградської області
Наукові керівники:
Клочек Лілія Валентинівна, доцент кафедри філософії, політології та психології Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, доктор психологічних наук;
Андреєва Ольга Анатоліївна, завідувач відділу Кіровоградської Малої академії наук учнівської молоді
Психологічні особливості переживання соціальних страхів у підлітковому віці
Дослідницьку роботу присвячено вивченню особливостей переживання підлітками соціальних страхів.
У роботі визначено, що страх виникає як захисна реакція організму людини при загрозі її біологічному чи психічному благополуччю. Соціальні страхи трактуються як переживання загроз, спричинених негативною оцінкою особистості суспільством, наслідком чого стає її соціальна пасивність і неможливість повною мірою реалізуватися.
Вказано, що в процесі індивідуального розвитку людини соціальні страхи виникають у молодшому шкільному віці і виявляються у підлітковому віці. Зауважено, що підлітки побоюються негативної оцінки оточення, схильні виявляти страх публічно показувати свої почуття, хворобливо ставляться до перспектив втрати своєї значущості. Наявність соціальних страхів позначається на самооцінці підлітків, що мінімалізує самореалізацію їх особистості у сфері соціальних взаємодій та в різних видах діяльності.
Обґрунтовано доцільність застосування методів спостереження, бесіди і психодіагностичних методик для емпіричного вивчення досліджуваної проблеми. За результатами дослідження встановлена схильність підлітків 14-15 років до соціальних страхів. Актуалізована проблема підвищення тривожності зростаючої особистості, більшою мірою у дівчат 14-15 років та хлопців 16 років, через боязнь оцінки оточення та зниження самоповаги в результаті невіри у власні сили і сумніви відносно спроможності вирішувати проблеми соціальних взаємодій. Спостерігається тенденція зменшення схильності до переживання соціальних страхів і підвищення рівня самоповаги у процесі дорослішання у дівчат 16 років.
На основі отриманих результатів окреслено психологічні засоби корекції тривожності і підвищення рівня самоповаги підлітків як явищ, що пов’язані із переживанням соціальних страхів.
Ключові слова: соціальний страх, підлітковий вік, самооцінка, самоповага, тривожність, соціальна сміливість.