
Гармасар Олександра, слухачка секції «Охорона довкілля та раціональне природокористування», учениця 10 класу комунального закладу «Гурівський ліцей Гурівської сільської ради».
Наукові керівники:
Логвінова Ярослава, доцент кафедри фізичного виховання і рекреаційно-оздоровчої роботи Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, кандидат педагогічних наук;
Гриценко Наталія, вчитель біології та хімії комунального закладу «Гурівський ліцей Гурівської сільської ради».
ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН МЕРЕЖІ ПОЛЕЗАХИСНИХ ЛІСОСМУГ ПІДЗОНИ ПІВНІЧНОГО СТЕПУ (НА ПРИКЛАДІ С. БОКОВЕ ТА С. ГУРІВКА КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ)
Дослідницьку роботу присвячено оцінці екологічного стану полезахисних смуг с. Бокове та с. Гурівка Кіровоградської області. Аналіз розмірів, площ, рельєфу та стану еродованості полів на дослідних ділянках дозволив встановити, що найменш еродованими є ґрунти на полях правильної (прямокутної) форми з рівнинним рельєфом та площею до 100 га, обрамлені полезахисними лісосмугами з 4-х сторін зі співвідношеннями 1:3 довжин поздовжніх та поперечних лісосмуг та на полях площею до 100 га неправильної форми на схилах з невисокою крутизною, які з усіх сторін обсаджені різними видами ПЛС. На дослідній ділянці с. Бокове таких полів виявлено 12 із 19, на дослідній ділянці с. Гурівка – 3 із 12. Найбільш еродованими є поля на схилах у прибалкових та прияружних територіях з відсутністю ПЛС з кількох сторін полів.
Встановлено видовий склад рослинності полезахисних лісосмуг. Серед деревних рослин домінують акація біла та ясен звичайний, дуб звичайний, клен звичайний, клен ясенелистий. Серед чагарників найбільш поширеною є свидина криваво-червона, глід колючий.
Обґрунтовано доцільність оптимізації агроландшафту с. Гурівка та с. Бокове Кіровоградської області шляхом насадження нових та реконструкції існуючих полезахисних лісосмуг. Розроблено проєкт, згідно з яким на дослідній ділянці с. Гурівка доцільним є насадження 29 ПЛС загальною протяжністю 23,220 км та 1 лісонасадження площею 2,6 га (загальна площа 35 га); на дослідній ділянці с. Бокове – 15 ПЛС загальною протяжністю 12,792 км та із загальною площею 15 га), що сприятиме захисту сільськогосподарських угідь від водної та вітрової ерозії, збільшенню врожайності. На основі результатів аналізу екологічного стану полезахисних лісосмуг розроблено практичні рекомендації щодо врегулювання функціонування полезахисних лісосомуг на території с. Гурівка та с. Бокове Кіровоградської області.
Ключові слова: полезахисні лісосмуги, ерозія ґрунтів, конструкція лісосмуг, горизонтальний і вертикальний профілі лісосмуг, оптимізація агроландшафту.