
Білецька Дар’я, слухачка секції «Правознавство», учениця 11 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Наукові керівники:
Бондарчук Юрій, доцент кафедри економічної теорії та права Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат історичних наук;
Кушнєрова Світлана, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
ТРУДОВА ЕКСПЛУАТАЦІЯ ДІТЕЙ В УМОВАХ ЗБРОЙНОГО КОНФЛІКТУ
Дослідження показують, що в країнах, які постраждали від збройних конфліктів, значно зростає відсоток дітей, залучених до дитячої праці, небезпечної та шкідливої роботи. Тому актуальним є дослідження трудової експлуатації дітей та заходів запобігання експлуатації дітей під час воєнного стану та підготовка до вирішення даного питання в період відбудови країни.
Мета роботи: дослідження законодавчої бази щодо трудової експлуатації дітей в умовах збройних конфліктів і розробка пропозицій, спрямованих на їх вдосконалення.
Для виконання даної роботи були поставлені наступні завдання: провести аналіз законодавчої бази запобігання трудовій експлуатації дітей; проаналізувати теоретичні напрацювання вітчизняних та зарубіжних науковців, які аналізують проблематику дитячої праці; розглянути дитячу працю в контексті сталого розвитку суспільства; дослідити на основі теоретичних даних та власного емпіричного дослідження правові механізми боротьби з дитячою працею; запропонувати удосконалення організаційних засад запобігання трудовій експлуатації та регулювання дитячої праці; розробити пропозиції та рекомендації щодо шляхів удосконалення правових засад працевлаштування дітей.
У роботі проаналізовано нормативно-правову базу захисту дітей від трудової експлуатації та виявлено, що збройні конфлікти та економічні кризи збільшують фактори ризику, пов’язані з дитячою працею. На основі аналізу літератури та власного емпіричного дослідження виявлені проблемні питання, що виникають в процесі трудових правовідносин дітей. Проаналізовано досвід як розвинутих країн, так і тих, що зазнали збройних конфліктів. Виявлено, що дитяча праця заважає повноцінному розвитку та навчанню, що в свою чергу негативно впливає на якість трудових ресурсів, загрожує сталому розвитку суспільства. Висунуто пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення правового захисту дітей в процесі працевлаштування.
Ключові слова: трудова експлуатація дітей, дитяча праця, найгірші форми дитячої праці, права дитини, збройний конфлікт, цілі сталого розвитку, трудові правовідносини неповнолітніх.