
Бондарчук Андрій, слухач секції «Релігієзнавство», учень 10 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Науковий керівник:
Бібік Наталія, вчитель історії комунального закладу «Бобринецький ліцей №1» Бобринецької міської ради Кіровоградської області.
БЛАГОДІЙНІСТЬ У ПРАВОСЛАВНІЙ ДУХОВНІЙ ТРАДИЦІЇ НА ПРИКЛАДІ ПОДВИЖНИЦЬКОГО ЖИТТЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ АННИ ДМИТРЯН
Сучасне відродження благодійності та меценатства тісно переплелося із сьогоденням військового протистояння зовнішній агресії рф. Саме воєнні дії оприявили сплеск волонтерської і благодійної діяльності в Україні, сприяли пробудженню давніх традицій української спільноти, що довгий час були начебто призабуті, але в умовах кризи укоріненні в минулому християнські цінності благодійництва, взаємодопомоги, знову виринули на поверхню, охопивши широкі верстви українства.
У ході роботи розкрито поняття благодійної діяльності, меценатства, ктиторства, зроблено висновки, що благодійність на межі ХІХ–ХХ ст. характеризувалась підвищенням суспільної активності та ініціативи, появою різних напрямків та форм діяльності, розумілася як «прояв співчуття до ближнього і моральний обов’язок того, хто має поспішати на допомогу».
Практику церковного ктиторства, завдяки якій було побудовано багато храмів та монастирів, було простежено на прикладі подвижницького життєвого шляху А. Дмитрян. Показано, що її благодійна діяльність мала перспективний характер і спрямовувалась на досягнення суспільно значущої мети.
Ключові слова: благодійність, меценатство, ктиторство, мнемосина, храм Св. Пантелеймона, лікарня Св. Анни, Анна Дмитрян.