Мельникова Софія, слухачка секції «Філософія», учениця 11 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Наукові керівники:
Харченко Юлія, професор кафедри філософії, політології та психології Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, доктор філософських наук;
Кушнєрова Світлана, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
ФІЛОСОФСЬКІ ІДЕЇ ЕПІКТЕТА В КОНТЕКСТІ СУЧАСНОСТІ
Вчення Епіктета про стійкість є особливо актуальним у сучасному світі, де люди стикаються з постійними змінами, невизначеністю та неочікуваними викликами. В роботі розглядається стоїцизм через призму його застосування до сучасних соціальних викликів і норм.
Метою дослідження є соціально-філософська деконструкція творчості Епіктета в контексті сучасності.
Для досягнення мети були поставлені наступні завдання: визначити поняття «стоїцизму» в античній традиції; окреслити межі трансформації стоїцизму у практиках філософії, теології, психології; виявити особливості впливу філософських ідей Епіктета на сучасних прихильників стоїцизму; проаналізувати стоїчні ідеї у книзі Епіктета «Енхірідіон» та здійснити їхню соціально-філософську деконструкцію; встановити місце стоїчних практик в бутті сучасної України.
В першому розділі розглянуто ідеї античних філософів та їхні погляди на стоїцизм, що є практичною філософією, особливим способом життя. Визначено вплив стоїцизму на філософів, релігійних мислителів та політичних діячів різних епох. Розглянуто способи застосування ідей стоїцизму різними його послідовниками, принципи його впровадження в сферах когнітивно-поведінкової терапії, біології, політиці та бізнесі в контексті сучасності.
В другій частині виявлені сучасні форми популяризації стоїцизму через книги, блоги, онлайн-курси та школи. Проаналізовано текст «Енхірідіона» та здійснена його соціально-філософська деконструкція, яка посилює актуальність стоїчних принципів для особистого розвитку, стійкості сучасної людини перед труднощами та необхідність культивування суспільства з високою відповідальністю для досягнення справжнього щастя.
Розроблені поради та приклади практичних вправ на основі творчості Епіктета для покращення психічного здоров’я, подолання труднощів та втрат. Застосування стоїчних практик, які можуть бути корисні при підготовці військових, реабілітації ветеранів та людей, що постраждали від війни, робить їх особливо актуальними в процесі соціального відновлення та відбудови України.
Ключові слова: стоїцизм, «Енхірідіон», деконструкція, практична філософія, стійкість, внутрішній спокій, щастя, когнітивно-поведінкова терапія.