Адаменко Анастасія, слухачка секції «Археологія», учениця 10 класу комунального закладу «Бобринецький ліцей №1» Бобринецької міської ради Кіровоградської області.
Наукові керівники:
Тупчієнко Микола, доцент кафедри історії, археології, інформаційної та архівної справи Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат історичних наук;
Бібік Наталія, вчитель історії комунального закладу «Бобринецький ліцей №1» Бобринецької міської ради Кіровоградської області.
КУРГАННИЙ ПОХОВАЛЬНИЙ ОБРЯД БАБИНСЬКОЇ ТА САБАТИНІВСЬКОЇ КУЛЬТУР У ВЕРХНЬОМУ ПОІНГУЛЛІ
Проєкт присвячено порівняльному аналізу поховального обряду носіїв бабинської та сабатинівської культур за матеріалами розкопок у Верхньому Поінгуллі у межах Кіровоградської області.
Було встановлено, що в якості місць поховань носіями означених культур використовувалися переважно більш ранні ямні кургани та курганні групи. Вдалося виділити такі типи поховальних конструкцій: прості ями, ями з підбоєм, дерев’яна скриня та колода для культурного кола Бабине і прості ями, ями з підбоєм та кам’яна скриня – для сабатинівської культури. У похованнях було виділено три типи положення померлих.
Поховання в абсолютній більшості були безінвентарними або ж супроводжувалися ліпним посудом, астрагалами.
Спираючись на роботи В. Отрощенка, С. Пустовалова, С. Санжарова, В. Циміданова нами був здійснений соціальний аналіз курганних поховань Верхнього Поінгулля за такими групами: вожді (голови сімейно-господарських підрозділів), воїни, служителі культу, звичайні общинники. При цьому виявлено, що загальний стан соціальної та майнової стратифікації міг відповідати пізньому вождівству.
Ключові слова: Верхнє Поінгулля, культурне коло Бабине, сабатинівська культура, дерев’яна скриня/зруб, кістяна пряжка.