
Кошовий Кирило, слухач секції «Історичне краєзнавство», учень 10 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
Наукові керівники:
Бондарчук Юрій, доцент кафедри економічної теорії та права Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат історичних наук;
Кушнєрова Світлана, вчитель історії комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради».
УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛІСТИЧНИЙ РУХ НА ТЕРИТОРІЇ НОВОУКРАЇНСЬКОГО РАЙОНУ В ПЕРІОД НІМЕЦЬКОЇ ОКУПАЦІЇ: ВИТОКИ ТА ІСТОРИЧНА ДОЛЯ
Метою дослідження було розглянути організаційну структуру, інструменти та форми діяльності націоналістичного руху на території Новоукраїнського району в роки німецької окупації.
Відповідно до визначеної мети перед нами були поставлені такі завдання: дослідити стан наукової розробки теми в сучасній історіографічній літературі; опрацювати опубліковані та неопубліковані джерела, що торкаються питань націоналістичного руху на території центру України в період Другої світової війни; розглянути місцеві осередки націоналістичного підпілля Новоукраїнського району в загальній структурі ОУН; охарактеризувати організаційні засади функціонування оунівського руху на території краю; оприявити культурницьку активність націоналістичного підпілля в контексті діяльності «Просвіт»; з’ясувати сприйняття місцевим населенням ідей оунівського руху; описати державотворчі ідеї українських націоналістів в період окупації.
З архівних джерел та краєзнавчих досліджень нами було встановлено, що на території Новоукраїнського району активні осередки ОУН діяли в Новоукраїнці, Рівному, Диминому, Помічній. Виходили газети та листівки, діяли «Просвіти», театри, драмгуртки, які популяризували українську культуру. До них була залучена велика кількість місцевого населення, які не належали до активних членів ОУН.
Населення прихильно ставилося до учасників похідних груп. Вони розповсюджували серед місцевого населення літературу, яка спиралася на популяризації героїв з Наддніпрянської України: Івана Мазепи, Тараса Шевченка, Симона Петлюри, героїв «Холодного Яру», тощо. Обговорювалася ідея боротьби проти німців та більшовиків за створення української держави, необхідність організації повстання та збройної боротьби за волю. Все це свідчить про єдність українців у їх прагненні відновлення самостійності України.
Ключові слова: націоналістичний рух, ОУН, похідні групи, «Просвіта», театри, драмгуртки, молодіжна організація, ідея самостійності України.