
Придвір Ярослава, слухачка секції «Зоологія», учениця 7 класу комунального закладу «Компаніївський ліцей» Компаніївської селищної ради Кіровоградської області.
Наукові керівники:
Бондарчук Світлана, доцент кафедри льотної експлуатації та безпеки польотів Льотної академії Національного авіаційного університету, кандидат біологічних наук;
Придвір Наталія, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Компаніївський ліцей» Компаніївської селищної ради Кіровоградської області.
«ДОСЛІДЖЕННЯ ОПТИМАЛЬНИХ УМОВ ІСНУВАННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ РЕКОМЕНДАЦІЙ ЩОДО УТРИМАННЯ ТРОПІЧНИХ ВИДІВ НАЗЕМНИХ МОЛЮСКІВ В УМОВАХ ШТУЧНОЇ ЕКОСИСТЕМИ»
Дослідницьку роботу присвячено визначенню оптимальних умов для утримання тропічних видів наземних молюсків родин Achatinidae та Pleurodontidae в умовах штучної екосистеми.
На основі аналізу результатів моніторингу, який проводився протягом двох років, з’ясовано оптимальні умови для життєдіяльності равликів у тераріумі, для контролю температури і вологості в якому було створено пристрій – датчик DHT22. Разом з тим, спростовано гіпотезу щодо поширення зазначених видів у природних умовах країн із помірним кліматом, як антропохорних.
Експериментально визначено способи досягнення сталості мікроклімату (зменшення перепадів температури і вологості) в тераріумі, шляхом використання різних видів субстрату, термокилимків (у зимовий час), встановленням аератора, штучного джерела освітлення тощо.
У ході дослідження проведено аналіз адаптивних реакцій молюсків на стресові дії, визначено біоценотичні зв’язки Pleurodonte excellens, Pseudoachatina leaiana, Marginata icterica, Helicina rhodostoma, Achatina reticulatа, Achatina fulica, Achatina immaculata, Limicolaria numidica. З`ясовано, що мокриці Armadilidium gestroi проявляють фабричні зв’язки лише щодо Pleurodonte excellens і Pseudoachatina leaiana, оскільки види роду Achatina і Archachatina сприймають їх як поживу.
Ключові слова: штучна екосистема, наземні молюски, малакологічні дослідження, біоценотичні зв’язки.